Güvenlik endişesi kurumları özel buluta yönlendiriyor

Write By: admin Published In: ROOT Created Date: 2013-03-09 Hits: 6218 Comment: 3

HD İP Güvenlik Sistemleri

Genel bulut konusunda duyulan endişeler, kurumların özel buluta önem vermesine sebep olurken AcademyTech özel buluta geçişte dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor.

Son yılların en önemli kavramlarından biri olan bulut bilişim, BT altyapılarını değiştirmenin yanı sıra iş modellerini de doğrudan etkiliyor. Tüm dünyadaki değişime Türkiye’deki şirketler de ayak uydururken; güvenlik, güvenilirlik ve düzenlemeler nedeniyle genel bulut çözümleri ikinci planda kalıyor. İşletmeler iş ve veri kritik ortamları için özel bulut çözümlerini tercih ediyor.

Araştırma şirketi IDC’nin açıkladığı rakamlara göre, özel bulut hizmetlerini tercih eden şirketlerin oluşturacağı harcamalar 2016 yılında 24 milyar doları geçecek. Bu da kurumların dev bütçeler harcayacağı anlamına geliyor. Peki, bu bütçeleri harcarken nelere dikkat edilmeli?

Bu sorunun yanıtını AcademyTech CEO’su Özcan Yıldız veriyor. Öncelikle, kurumların neden özel buluta ilgi duyduğunu açıklayan Yıldız, “Öncelikle güvenlik endişesi öne çıkıyor. Özel bulut, hem fiziksel hem de mantıksal güvenlik unsurları daha esnek uygulanabildiği için veri merkezlerinde yüksek güvenliğe dikkat etmesi gereken firmalar açısından tercih sebebi oluyor. Özel bulutun en önemli faydası, kurumun ihtiyaçlarına göre planlanabilir ve güvenli olmasıdır. Bununla birlikte uygulamalardan beklenen yüksek performansı karşılamak için de özel bulut bir adım öne çıkıyor.” dedi.

Özel bulut tercih edilirken kurumların seçim yapması gereken önemli bir nokta daha bulunuyor:
. Ayrılmış özel bulut (Dedicated private cloud)
. Sanallaştırılmış özel bulut (Virtual private cloud)
Bu iki kavramdan sanallaştırılmış özel bulut, genel bulut araçlarının da kullanılmasına izin verdiği için öne çıkıyor. Aynı zamanda genel bulut uygulamaları da güvenle kullanılabiliyor. Kurumların özel buluta geçişte dikkat etmeleri gereken noktaları ise Özcan Yıldız şu şekilde sıralıyor:

1. İhtiyaçları karşılarken aynı zamanda hızlı büyümeye uyum sağlayabilecek bir sanallaştırma altyapısı sağlanmalı,
2. Hem kurulum hem de kurulum sonrası bulut içerisinde kullanılacak uygulama ve teknolojiler hakkında teknik personelin mutlaka iyi bir eğitim alması gerekli,
3. Uygulamaların karakteristik özelliklerini iyi tespit etmeli,
4. İhtiyaçları belirlerken doğru ürün tercihinde bulunulmalı.

Kaynak:A&S Türkiye

Tags: prestashop

Comments

Created By 2013-03-12 14:30:17 Posted By Test Test Comment Link
yorumlar güzel abeyy
Created By 2013-03-12 14:25:19 Posted By ha cong tien Comment Link
Commodo laoreet semper tincidunt lorem Vestibulum nunc at In Curabitur mag
Created By 2013-03-12 14:23:09 Posted By ha cong tien Comment Link
Commodo laoreet semper tincidunt lorem Vestibulum nunc at In Curabitur mag Commodo laoreet semper tincidunt lorem Vestibulum nunc at In Curabitur mag

Leave A Comment

Captcha


Başarı Güvenlik Sistemleri Design By PavoThemes

WE ACCEPT

paymethods

Panel Tool

Reset