Bağımsız NVR’lar Pazarda PC-tabanlı NVR’ların Önüne Geçiyor

Write By: admin Published In: ROOT Created Date: 2014-10-13 Hits: 6646 Comment: 0

İP KAMERA

NVR’lar, bir CPU’nun gücünü denetim altına alan PC-tabanlı çözümler olarak piyasaya girmişlerdi. Ancak son yıllardaki gelişmeler neticesinde pazardaki ağırlıklarını yitirerek yerlerini bağımsız NVR’lara bıraktılar. O günden bu yana endüstrideki popülariteleri sürekli artan bağımsız NVR’lar günümüzde ana akım video depolama ürünü olarak görülüyor. Son yıllardaki bir diğer NVR gelişimi ise toplum- ve şehir izleme projelerinin karşılanması noktasında karşımıza çıkıyor. Bu pazarlara hitap eden NVR’lar güçlü veri işleme özellikleri ile oldukça büyükler…

PC-TABANLIYA KARŞI BAĞIMSIZ

PC-tabanlı ve bağımsız NVR’ların her ikisi de video kaydedip, videoları depolayıp kamera, kaydedilmiş içerik, izleme ve arşivleme yönetimi gerçekleştirse de aralarındaki fark, nasıl çalıştıkları ve ne özellikler sundukları hususlarında görülüyor.

PC-tabanlı NVR’lara göre bağımsız NVR’lar boyut olarak daha küçük ve kompakt yapıdalar. Performans açısından değerlendirildiğinde ise bağımsız NVR’lar SoC üzerinden çalışıyor, video sıkıştırma ve açma için bir ya da daha fazla DSP bulunduruyor ve diğer fonksiyonlar için de CPU’ya sahipler… Öte yandan, PC-tabanlı NVR’lar, video sıkıştırma/açma, içerik izleme ve kaydetme ve kameraların yönetimi için CPU’dan yararlanıyorlar. 

Hâlihazırda, bağımsız NVR’lar, kamera sayısının bir NVR’ın kapasitesi dâhilinde olduğu sistemler için daha uygundur. Bağımsız NVR’lara kıyasla PC-tabanlı NVR’lar veri işlemede kesinlikle daha güçlü olup depolama ölçeklenebilirliğinde daha fazla esneklik ortaya koyabiliyor. PC-tabanlı sistemler daha fazla kamera ölçeklenebilirliği de sunarken bağımsız NVR’lar kamera kapasitesinde daha yüksek üst limite sahip olma eğilimindeler.

Bağımsız NVR’ların PC-tabanlı NVR’lara göre üstün oldukları alanlar fiyat, güvenilirlik ve istikrardır. Daha az sayıda komponente ve kompakt bir kutuya sahip olmaları ile fiyat açısından daha çekici ve performans açısından ise daha güvenilirdirler. Linux kullanmalarına bağlı olarak, Windows-tabanlı bir sistemin aksine daha istikrarlı, güvenli ve virüs ve korsan saldırılara karşı savunması daha güçlüdür. Son olarak, bağımsız bir işletim sistemi kullandıkları için, PC-tabanlı NVR’ların gereksinim duyduğu daha uzun yükleme zamanına kıyasla daha kısa başlatma zamanına sahiptirler.

Pek çok özelliğine bağlı olarak bağımsız NVR’lara pazarda gösterilen ilgi artıyor. Pek çok üretici de bu durumu dikkate almakta ve piyasaya çekici ürünler sunmakta. Örneğin, küçük ve orta ölçekli girişimlerin pazar taleplerini karşılamak üzere Shany Electronic, piyasaya 4, 20 ve 36 kanallı bağımsız NVR’lar sürüyor. Bu sayede, daha küçük ölçekteki projeler de bağımsız NVR’ların özelliklerinden istifade edebilmekte ve küçük ve orta ölçekli girişimler de maliyetten büyük ölçüde tasarruf edebilmektedir. Shany Electronic Genel Müdürü Steve Tang, bundan daha önemli bir husus olarak, “Bu NVR’lar sadece güçlü olmakla kalmayıp otomatik arama ve bir PoE butonu gereksinimini ortadan kaldıran tümleşik ağ gücü gibi kullanım kolaylığı özellikleri ile de ön plana çıkmaktadırlar. Bu fonksiyonun avantajı, oldukça pahalı olabilecek PoE butonu satın alma gerekliliği kalmadığından dolayı maliyetin daha da düşmesine katkıda bulunmasıdır. PC-tabanlı NVR’larda ise, örneğin Windows için lisans, video analitik yazılımı ve monitörler gibi önemli ölçüde yatırım yapma gerekliliği bulunmaktadır,” açıklamasında bulunuyor.

HEDEF PAZARLAR

TVT Digital Technology Denizaşırı İş Direktörü Joe Qiu’ya göre, PC-tabanlı NVR’lar ile bağımsız NVR’lar arasındaki seçim son kullanıcılara kalmıştır. Geçmişe dayalı sebeplerden dolayı daha fazla müşteri PC-tabanlı NVR’lara aşina iken daha uygun fiyat ve daha yüksek düzeyde güvenilirlikten dolayı da gittikçe artan sayıda müşteri bağımsız NVR kullanmaya başlamıştır. Her ne kadar Hikvision, Dahua ve TVT benzeri kimi üreticiler 100’den fazla kanallı olanları piyasaya sunuyor olsalar da bağımsız NVR’ların hâlihazırdaki en iyi performansı 64 kanala kadar olan çalışmalarda gerçekleşmektedir. Gelecekte ise bağımsız NVR’lar daha fazla uygulamayı kapsayacaktır.

Bununla birlikte, kanal sayısı, karara etki eden tek faktör değil. Surveon Technology Direktörü Aaron Yeh, bazı kurulumların, dağıtım sistemleri ve POS ile entegrasyon gibi daha karmaşık fonksiyonlar gerektirdiğinin altını çiziyor. Bu senaryoda, bayilik verilmiş bir alışveriş mağazasına bile merkez ile entegre hale getirilmiş bir PC-tabanlı NVR gerekebilir.

PC-tabanlı NVR’lar genellikle girişimler, kamu ve kritik göreve haiz uygulamalar gibi büyük ölçekli projelerde kullanılmaktadır. Lüks evler ve daha karmaşık güvenlik gereksinimleri bulunan daha küçük ölçekli girişimlerde de kullanılabilmektedirler.

Öte yandan, bağımsız NVR’lar ise 16 kanala kadar sisteme sahip küçük işyerleri ve evler için daha uygundur. Örneğin, QNAP Security, Hindistan’da bir gaz şirketinin çeşitli alanlarına bağımsız NVR’lar yerleştirdiği bir projeyi yeni tamamladı. QNAP Security İzleme İşi Bölümü Ürün Müdürü Evelyn Kao’ya göre, bağımsız NVR’lar, bütçe, güvenilirlik, yerel gösterim özelliği ve işlevsellik açısından son kullanıcı gereksinimlerini karşılamıştır.

ÖRTÜŞEN PAZARLAR

Bağımsız NVR’ların ve PC-tabanlı NVR’ların pazarlarının örtüşeceği şüphesizdir fakat sorun, bu örtüşmenin ne ölçüde ve nerede gerçekleşeceğidir. Bir takım endüstri uzmanı buna cevaben DVR’ların tarihine atıfta bulunmuşlardır.

Yeh’e göre, bağımsız NVR’ların; kullanım kolaylığı, istikrar ve mali açıdan karşılanabilirliğine bağlı olarak başlangıçtaki örtüşme alanları küçük işyerlerinde olacaktır. Fakat bu örtüşme, PC-tabanlı NVR’lar için muhakkak bir tehdit anlamına gelmemektedir; çünkü bu küçük ölçekli kurulumlar, PC-tabanlı NVR’ların yapabildiği geleneksel olarak daha az karmaşık fonksiyonlar gerektirmektedir. Bağımsız NVR’ların gelişi, bu dilimdeki son kullanıcıların gereksinimlerini doğal olarak rahat bir şekilde karşılayacaktır. Bunun ötesinde, Yeh, “Hâlâ var olan büyük bir analog pazar bulunmaktadır; bağımsız NVR’lar hâlâ var olan DVR’ların yerini mutlaka alacaktır,” diyor.

Yeh, “Aynı DVR’lar gibi, NVR’lar da ilk piyasaya çıktığında sadece PC-tabanlı formda bulunabiliyorlardı. Çok da karmaşık olmayan gereksinimleri bulunan son kullanıcıların başka bir seçeneği bulunmuyordu; fakat bağımsız NVR’lar sayesinde artık hızlı bir şekilde kullanmaya başlayacak olmaları oldukça doğal,” diye ekliyor.

Bundan dolayıdır ki bazıları bağımsız NVR’ların, PC-tabanlı NVR’ların pazar payının bir bölümünü ele geçireceğini düşünmekte olsa da bu durum çoğunlukla orta-pazar dilimlerinde yoğunlaşacaktır. Orta ile yüksek ölçekli kurulumlar yine PC-tabanlı NVR’lara kalacaktır çünkü son kullanıcılar daha fazla kanala, daha kompleks entegrasyona, ölçeklenebilirliğe ve depolamaya gereksinim duymaktalar.

Bağımsız NVR’ların gelişimi konusunda Dahua Technology Ürün Direktörü Ice Wu, aynı zamanda “PC-tabanlı NVR’ların bir avantajı olabilir; çünkü VMS teknolojisi olgunlaşmış durumda. Bununla birlikte, gelişmiş çözümlerin kullanılmaya başlaması ve bağımsız NVR teknolojisine harcanan daha fazla çaba sayesinde bağımsız NVR’ların ölçeklenebilirliği ve esnekliği önemli ölçüde gelişebilir. Diğer bir deyişle, bağımsız NVR’ların hızlı gelişimi, PC-tabanlı NVR’ların geleneksel değerini büyük ölçüde düşürebilir,”  yorumunda bulunuyor.

Bağımsız NVR’ların artan popülaritesi sonucunda Çin’in Shenzhen şehrinde sayısız üretici ortaya çıkmıştır. Bu üreticilerden gelen bağımsız NVR’ların fiyat etiketi oldukça düşük olsa da Wu bunu bir tehdit olarak algılamıyor. Wu, “Pazarda yerlerini alacak olsalar da bunun alt sıralarda olacağını düşünüyorum. Dahua bu trende dikkat etti; pazar talebini karşılamak üzere ürün sunumlarımızı güçlendirmekte ve geliştirmekteyiz,” diye vurguluyor.

BÖLGEYE GÖRE PAZAR EĞİLİMİ

Merit LILIN Pazarlama Müdürü Chris Hsu’ya göre, bağımsız NVR’lara karşı PC-tabanlıya yönelik muhafazakar pazar rakamları bu yıl yaklaşık %8’e karşılık %92’dir. Bu oranlar, bağımsız NVR’ların lehinde önümüzdeki yıl 15:85 ve bir sonraki yıl da 30:70 olabilir.

Bağımsız NVR’ların yükselişi, dünyada çeşitli bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Hikvision Digital Technology DVR/NVR Ürün Müdürü Eric Shen, “Çin olgun bir pazar ve bağımsız NVR’ların dünyadaki üretim merkezidir. Buna bağlı olarak, bizim bakış açımıza göre, pazarın kabaca %80’i bağımsız NVR’lardan oluşmaktadır,” diyor.

Rakamlar dünyanın diğer bölgelerinde biraz farklı… Bağımsız NVR’ların kullanımının bölgesel farklılığı konusunda Shen, “Yeni ortaya çıkan ülkelerde bağımsız NVR’ların PC-tabanlı NVR’lara oranı kabaca 50:50’dir. Bu oran Avrupa ve Kuzey Amerika için daha düşüktür; çünkü bu bölgeler pek çok PC-tabanlı sistemin merkezi olup sonuçta da geleneksel olarak PC-tabanlı sistemlere daha alışık durumdadırlar,” açıklamasında bulunuyor.

Bu bölgelerde bağımsız NVR kullanımı konusunda eğitim kilit rol oynuyor. Shen, “Son kullanıcılar ve sistem entegrasyonlarına bağımsız NVR’ların avantajlarını göstermek için çok çalışıyoruz ve gelişmiş pazarlara girerken de bunun başarılı olduğunu görüyoruz. Fakat aynı zamanda, bağımsız NVR’ları kullanmaya başlayan ilk dilimler, daha çok avantaj odaklı olduklarından dolayı küçük ve orta ölçekli girişimler olacaktır,” açıklamasında bulunuyor.

PAZAR NASIL DEĞİŞECEK?

PC-tabanlı NVR’ların pazarda neden hâlihazırda daha fazla varlık gösterdiğine dair Qiu, bağımsız NVR’ların pazarda sadece 3–4 yıldır bulunduğu ve geniş kullanım aşamasına gelmesi için süre gerektiği açıklamasında bulunuyor. Pazarın yaklaşık %60-70’lik kısmı mevcut durumda PC-tabanlı NVR’ların hâkimiyeti altında. Bununla birlikte, DVR’ların geçmişi incelendiğinde görülüyor ki bağımsız DVR pazarı 2007 yılında olgunluğa erişmiş durumda. Bu durumla bir analoji kuran Qiu, “Mevcut pazar eğilimleri temel alındığında, son kullanıcıların %80’inin yakın gelecekte bağımsız NVR’ları seçecek olması muhtemeldir. Ancak özel gereksinimleri bulunan ve PC-tabanlı NVR’ları tercih edecek olan %20’lik bir kesim yine de olacaktır. Bunun sebebi ise PC’nin son kullanıcıların gereksinime göre pek çok farklı sistemi entegre edebilmesine olanak sağlayan bir platform olmasıdır. Buna karşın, bunlar oldukça özel gereksinimlerdir; bu nedenle, pazarın büyük bir bölümü bağımsız NVR’lara yönelecektir,” vurgusunda bulunuyor.

Anlaşılıyor ki, bağımsız NVR’lar, kabiliyet ve özellikler açısından gelişim göstermelerine bağlı olarak, PC-tabanlı NVR’lara karşı çok daha rekabetçi olacaklardır. Bağımsız NVR’ların PC-tabanlı NVR’lara karşı küresel pazar payının 50:50 olduğu gün çok da uzak sayılmaz.

Kaynak: Alyssa Fann, a&s International

Leave A Comment

Captcha


Başarı Güvenlik Sistemleri Design By PavoThemes

WE ACCEPT

paymethods

Panel Tool

Reset